13:52

Łojotokowe zapalenie skóry - co to jest?

Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłym stanem zapalnym skóry, często nawracającym.

Objawia się czerwoną/brunatną złuszczającą się skórą. Ogniska zapalne zazwyczaj występują w skupiskach gruczołów łojowych takich jak np. skóra na twarzy (czoło, nos, obszar tuż przy nosie), na głowie. Może występować w łagodnej formie w postaci rumienia i bardzo przesuszonej skóry, a może przybierać najgorszą formę - złuszczające się żółte, tłuste płaty skóry. Obie formy są nieestetyczne. U dzieci ta choroba występuje pod nazwą Ciemniucha.

Przyczyny nie są oficjalnie znane. Występowanie łzs może wiązać się z grzybem Malassezia globossa lub też z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Choroba może powstać w wyniku stresu, nieodpowiedniej higieny (używanie nieodpowiednich kosmetyków), zaburzeń hormonów czy też osłabienia odporności.

Ze względu na grzyb można leczyć to środkiem przecigrzybicznym (ketokonazol), który występuje w kremie oraz szamponie firmy Nizoral. Oprócz ketokonazolu stosuje się także siarczanek selenu, kwas salicylowy, pitytionan cynku czy cyklopiroks. Dodatkowo należy stosować szampony z SLS (co ok 2-3 mycia) w celu oczyszczenia skóry z grzybów oraz zawsze suszyć włosy suszarką albowiem wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Bardzo dobrze sprawuje się też peeling skóry głowy, który można stosować przed myciem głowy w celu oczyszczenia mieszków włosowych z łoju. W przypadku skóry nie owłosionej stosuje się peelingi złuszczające i przeciwłojotokowe. Zawsze trzeba pamiętać o nawilżaniu skóry twarzy i głowy przy tej chorobie. Należy uważać na kosmetyki komedogenne.

Dermatolodzy często zapisują w pierwszej kolejności steroidy. Trzeba bardzo uważać z stosowaniem ich na twarzy ze względu na możliwe skutki uboczne np. rozstępy lub posterydowe zapalenie skóry. Każda choroba wymaga bardzo indywidualnego podejścia.

Po zagojeniu skóry należy działać profilaktycznie przez kilka miesięcy ponieważ łzs często wraca, a sama choroba występuje w tym czasie w reemisji (nie ma objawów).

2 komentarze:

  1. Zmagam się już od jakiegoś czasu z łzs ale ciągle nawraca, teraz akurat strasznie swędzi mnie głowa:( czytałam Twojego bloga i wychodzi na to, że powinnam częściej sięgać po oczyszczające szampony i wyrzucić moj cukrowy peeling albo zużyć do ciała... super blog, bede regularnie wpadac :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pamiętaj, że moje sposoby tak naprawdę nie muszą ci pomóc. Każdy przypadek jest inny i zależy od wielu czynników. Używaj preparatów zwalczających grzyba i obserwuj co się dzieje.

      Usuń

Copyright © 2016 Fit Fat Couple , Blogger